ChatGPT bővítmények érkeztek (Videóval!)
Mától a nagyobb közönség számára Magyarországon is elérhetőek a ChatGPT bővítmények. A zenei applikációtól kezdve a PDF olvasón át egészen a sakkig sok bővítményből válogathatunk. Jelenleg 29 különböző plugin érhető el, amelyek különböző feladatokat oldanak meg a ChatGPT segítségével. De hogyan lehet ezeket használni? És mennyire megbízhatóak? Miután kipróbáltam az egyiket, megosztom veletek a tapasztalataimat.
Aktiválás és bekapcsolás
A bővítmények használatához először is szükség van ChatGPT Plus előfizetésre, ami havi $20+ÁFA (kb 8700 Ft) kerül. Ezután a Beállítások (Settings) menüpotban a Béta szolgáltatások (Beta features) linkre kattintva lehet bekapcsolni a bővítményeket (Plugins).
Hirdetés:
Indítsunk egy új beszélgetést és a modell választóban válasszuk ki, hogy bővítményekkel szeretnénk dolgozni (Plugins).
Ilyenkor megjelenik, hogy nincs bővítmény bekapcsolva (No plugins enabled). Erre kattintsunk rá, majd a legördülő menüben indítsuk el a bővítmény áruházat (Plugin store). Ne ilyedjünk meg, a bővítmények ingyenesek.
Ezután megjelnik a bővítmény választó, ahol kiválaszthatjuk a nekünk tetsző bővítményt.
Első próba
Az AskYourPDF nevű bővítményt választottam, amivel tetszőleges PDF fájl tartalmában lehet keresni. A program azt kérte, hogy adjam meg a kívánt PDF linkjét. Készítettem egy teszt fájlt, benne a három legutóbbi aiHub-on megjelent cikk tartalmával. Feltöltöttem a szerverünkre és megadtam a linket a ChatGPT-nek (https://aihub.hu/wp-content/uploads/2023/05/PDF-olvaso-teszt.pdf). A rendszer kicsit lassú, valószínűleg sokan próbálgatják. Magyar idő szerint este próbáltam, ami hagyományosan az interneten a legforgalmasabb időszak. Ilyenkor Amerikában és Európában is egyszerre sokan használják a ChatGPT-t.
Értékelés
A kérdésekre pontosan és helyesen válaszolt.
- Általános kérdés: Milyen témákról szól a dokumentum? Írt a három cikkről egy-egy rövid összefoglalót.
- Konkrét kérdés: Hány adatot adtak meg a GPT-4-nek, amiből a részvényárfolyamokat kellett elemeznie? Ezzel az egyik cikk egy adatára voltam kíváncsi, amit viszonylag gyorsan megtalált és pontosan, tömören leírta a helyes választ.
Sok bővítmény közül lehet választani. Van például online játék (Algorithma), ami a saját leírása szerint egy „élet szimulátor”; sakk játszó (Chess), amivel sakkozhatunk; nyaralás tervező (GetYourGuide), stb. A teljes listát a bővítmény áruházban lehet megnézni.
Nagyon hiányolom az Excel táblázatot feldolgozni képes bővítményt, mert arra biztosan lenne igény.
Mennyire megbízhatóak a bővítmények?
Ha ezek a bővítmények jól működnek, akkor nagyban javíthatják az irodai produktivitást. De fontos megjegyezni, hogy még mindig Béta, vagyis nyilvános tesztelés folyik, így az OpenAI biztosan nem vállal felelősséget az esetleges hibákért vagy tévedésekért. Cserébe ingyen van, tehát nincs veszítenivalónk, ha kipróbáljuk.
A ChatGPT bővítmények új lehetőségeket nyitnak meg a mesterséges intelligencia használatában. A különböző feladatokat könnyebben és gyorsabban el lehet végezni egy beszélgetéses felületen keresztül. Azonban még nem tökéletesek, és nem helyettesítik az emberi szakértelmet. Aki kipróbálja őket, legyen kész arra, hogy néha hibás vagy furcsa válaszokat kaphat. De ha ez nem zavar, akkor érdemes belevágni a kalandba.