A Microsoft továbbra sem adja áldását az OpenAI átalakítására

A Microsoft továbbra sem adja áldását az OpenAI átalakítására

Több hónapnyi nyomásgyakorlás után az OpenAI részben visszalépett azon törekvésétől, hogy hagyományosabb, profitorientált vállalatot hozzon létre. A ChatGPT fejlesztője bejelentette, hogy módosítja terveit: a teljes üzleti tevékenység továbbra is a nonprofit szervezetük irányítása alatt marad, lényegében fenntartva a vállalat jelenlegi felépítését.

A terv módosítása azonban egyelőre nem kapta meg a Microsoft jóváhagyását, amely 13,75 milliárd dolláros befektetésével a startup legnagyobb külső érdekeltsége. Bennfentesek szerint a szoftvergigász biztosítani akarja, hogy az OpenAI szerkezetében bekövetkező változások megfelelően védjék befektetését, és még mindig aktívan tárgyalnak a javaslat részleteiről.


Hirdetés:



Különleges kapcsolat az érdekelt felek között

A Microsoft helyzete azért is egyedi, mert az OpenAI-val kötött licencelési és bevételmegosztási megállapodásai miatt jóval több forog kockán számára, mint más befektetők esetében. Információk szerint a Microsoft nemcsak részvényesi pozícióját, hanem ezeket a szerződéses elemeket is újratárgyalja.

Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója egy alkalmazottaknak küldött levélben elmondta, hogy a nonprofit irányítás fenntartásáról szóló döntés a civil vezetőkkel és az állami főügyészi hivatalokkal folytatott megbeszéléseket követően született. „Örömmel visszük tovább e terv részleteit a velük, a Microsoft-tal és az újonnan kinevezett nonprofit biztosainkkal folytatott további beszélgetésekben” – írta Altman.

SoftBank tartja az ígéretét

Bár az egyszerűsített profitorientált struktúra vonzóbb lenne a befektetők számára, Altman szerint a módosított megközelítés is eléri ugyanazt a célt – még akkor is, ha a nonprofit szervezet marad irányító pozícióban. A vezérigazgató külön kiemelte, hogy a SoftBank továbbra is kész előrehaladni teljes, 30 milliárd dolláros befektetésével, amely része a nemrég bejelentett finanszírozási körnek.

Az átalakulást Kalifornia és Delaware államok főügyészei felügyelik, akik a nonprofit szervezet jövőbeli profitorientált szervezetben való részesedésének tisztességes piaci értékelését vizsgálják.

Elon Musk jogi kihívásai

Az OpenAI-nak nemcsak a Microsoft jóváhagyását kell elnyernie, hanem egy milliárdos korábbi alapítójával is meg kell küzdenie. Elon Musk korábban bírósághoz fordult, hogy megakadályozza az OpenAI profitorientált vállalkozássá alakulását. Bár a bíró elutasította Musk kérelmét, a per egyes részeit továbbra is tárgyalják.

Musk ezen felül egy sikertelen, 97,4 milliárd dolláros ajánlatot is tett az OpenAI-t irányító nonprofit szervezet eszközeinek megvásárlására. Az OpenAI szerint Musk csak hátráltatni próbálja őket, hogy előnyhöz juttassa saját, konkurens mesterségesintelligencia-startupját.

Véleményem szerint az OpenAI átalakulási tervei körüli huzavona jól mutatja, milyen nehéz egyensúlyt találni a mesterséges intelligencia fejlesztésének eredeti, emberiségközpontú küldetése és a további növekedéshez szükséges befektetői tőke között. A Microsoft visszakozása nem véletlen: a technológiai óriáscég egyre inkább szolgáltatásai középpontjába helyezi az AI-technológiákat, így létfontosságú számára a beleszólás az OpenAI jövőjébe.

A borító képet FLUX.1-dev képgenerátor készítette az alábbi prompt alapján: A dramatic corporate meeting scene with Microsoft and OpenAI executives discussing restructuring plans in a modern boardroom, with serious expressions, financial charts visible, under moody lighting, professional business photo.