
Letartóztatták a Nate alapítóját, aki emberi munkával helyettesítette a nem létező AI-t
Az amerikai igazságügyi minisztérium szerdán vádat emelt Albert Saniger ellen, aki a Nate nevű mesterséges intelligenciával működőnek hirdetett bevásárló alkalmazás alapítója és korábbi vezérigazgatója. A vád szerint szándékosan félrevezette befektetőit az alkalmazás technológiai képességeit illetően.
A 2018-ban alapított Nate összesen több mint 50 millió dollárt gyűjtött olyan neves befektetőktől, mint a Coatue és a Forerunner Ventures. A legutóbbi, 38 millió dolláros A-sorozatú finanszírozási körüket 2021-ben a Renegade Partners vezette. Az alkalmazás azt ígérte felhasználóinak, hogy egyetlen kattintással vásárolhatnak bármely e-kereskedelmi platformon, köszönhetően a fejlett mesterséges intelligenciának.
Hirdetés:
A valóság azonban egészen más volt. Az amerikai ügyészség állítása szerint a Nate valójában több száz emberi munkaerőt foglalkoztatott egy fülöp-szigeteki call centerben, akik manuálisan hajtották végre azokat a vásárlásokat, amelyeket állítólag a mesterséges intelligencia automatizált. Saniger milliókhoz jutott azzal az állítással, hogy a Nate „emberi beavatkozás nélkül” képes online tranzakciókat végrehajtani, kivéve néhány kivételes esetet.
Nulla százalékos automatizálás
Bár a cég valóban befektetett bizonyos AI technológiákba és adattudósokat is alkalmazott, az alkalmazás tényleges automatizálási aránya gyakorlatilag 0% volt – állítja a vádhatóság. Az emberi háttérmunkaerő kiterjedt használatát már 2022-ben felfedte a The Information nevű technológiai hírportál, de a cég továbbra is azt állította befektetőinek, hogy automatizált rendszert működtet.
A Nate esete sajnos nem egyedi a technológiai startup világában. Az elmúlt években több más vállalkozás is hasonló módszerekkel próbálta elhitetni befektetőivel és felhasználóival, hogy fejlett AI-megoldásokat kínál. 2023-ban például a Verge arról számolt be, hogy egy „AI” drive-through szoftver mögött valójában szintén fülöp-szigeteki emberi munkaerő állt. A Business Insider közelmúltbeli jelentése szerint pedig az EvenUp nevű, unikornisnak számító jogi technológiai vállalat is jelentős mértékben emberi munkára támaszkodott.
Véleményem szerint ez a jelenség jól mutatja, mennyire túlfűtött jelenleg az AI-startupok körüli befektetői hangulat. A kockázati tőke piacán olyan nyomás nehezedik az alapítókra, hogy már működő AI-megoldásokat mutassanak be, amit sokan nem tudnak teljesíteni, ezért inkább a „fake it ’til you make it” (tettesd, amíg meg nem valósul) elvet követik, ami azonban ebben az esetben már bűncselekménynek minősül.
A Nate végül 2023 januárjában kifogyott a pénzből, és eszközeit eladni kényszerült, ami a vádirat szerint „szinte teljes” veszteséget jelentett befektetői számára. Saniger LinkedIn-profilja szerint 2023-tól már nem töltötte be a vezérigazgatói pozíciót. Jelenleg a New York-i Buttercore Partners kockázati tőkebefektető cégnél dolgozik ügyvezető partnerként.
Az eset tanulsága egyértelmű: az AI-forradalom közepette rendkívül fontossá vált a technológiai átláthatóság, és a befektetők egyre alaposabban ellenőrzik majd a mesterséges intelligencia alapú megoldások valódiságát.
A borító képet FLUX.1-dev képgenerátor készítette az alábbi prompt alapján: Tech founder in business attire sitting in a modern office with worried expression, AI visualization in background, FBI agents approaching, dramatic lighting.