
Az AI ipar összefog saját energiaéhségének csillapításáért
Nem kell nagy jósnak lenni ahhoz, hogy belássuk: az egyik legnagyobb kihívás, amit a mesterséges intelligencia robbanásszerű terjedése okoz, az a villamos energia iránti kereslet ugrásszerű növekedése. Az NVIDIA most egy érdekes lépésre szánta el magát, amikor bejelentette partnerségét az EPRI-vel (Electric Power Research Institute), egy olyan kutatás-fejlesztési szervezettel, amely az energiaiparra specializálódott.
A kezdeményezés részeként létrehozták az Open Power AI Konzorciumot, amely energetikai közműveket és technológiai vállalatokat tömörít. A konzorcium célja, hogy domain-specifikus mesterséges intelligencia modellek segítségével új megoldásokat találjon azokra a problémákra, amelyekkel az energiaipar a következő években szembesülni fog. A fejlesztett modellek nyílt forráskódúak lesznek, és elérhetővé válnak a tudományos és ipari kutatók számára egyaránt.
Hirdetés:
Az energiaigény robbanása
A Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint az energiaigény várhatóan évente 4%-kal fog növekedni a következő években, ami közel kétszerese a 2023-as értéknek. Ezt a növekedést nagyrészt az adatközpontok egyre nagyobb energiafogyasztása okozza, amelyeket a mesterséges intelligencia alkalmazások futtatása hajt.
A konzorciumban az NVIDIA és az EPRI mellett olyan energetikai óriások vesznek részt, mint a PG&E, a Con Edison, a Constellation Energy, a Duke Energy, a Tennessee Valley Authority és a NEOM energetikai és vízügyi vállalata, az ENOWA. A technológiai szektort a Microsoft és az Oracle képviseli.
Versenyfutás az energiáért
A trend megelőzése érdekében a technológiai vállalatok versenyt futnak az energiatermelő kapacitások biztosításáért. Az elmúlt évben folyamatosan kötik az új szerződéseket, főként a megújuló energiaforrásokra összpontosítva, különösen a napenergiára, annak alacsony költsége, moduláris jellege és gyors telepíthetősége miatt.
A Microsoft nemrég 475 megawattnyi napenergiával bővítette már amúgy is jelentős megújuló portfólióját. Tavaly a vállalat horgonybefektetőként 9 milliárd dolláros megújuló fejlesztési projektbe fektetett be, amelyet az Acadia irányít. Korábban bejelentette, hogy a Brookfield vagyonkezeléssel együttműködve 10,5 gigawatt megújuló energiát telepít az Egyesült Államokban és Európában, ami várhatóan 2030-ig áll majd üzembe.
Okosabb energiafelhasználás
Egy nemrégiben készült tanulmány megállapította, hogy az energiafelhasználás csökkentésével a csúcsidőszakokban – beleértve a nem időérzékeny feladatok átütemezését olyan időszakokra, amikor az energiaigény alacsonyabb – további 76 gigabyte kapacitást lehetne felszabadítani az Egyesült Államokban. Ez nem jelentéktelen mennyiség, az USA csúcsidőszaki energiaigényének körülbelül 10%-át teszi ki.
Valószínűleg ezek és hasonló megoldások lesznek azok, amelyeket az új konzorcium vizsgálni fog. Szakértői véleményem szerint ez a kezdeményezés jelentős lépés lehet abba az irányba, hogy a mesterséges intelligencia nemcsak okozója, hanem megoldása is legyen az energiaszektor kihívásainak.
Végtére is ironikus, de logikus, hogy pont azt a technológiát hívják segítségül, ami a problémát okozza – a mesterséges intelligenciát használják az elektromos hálózatok hatékonyabb működtetésére, melyek túlterheltsége jórészt ugyanezen AI rendszerek miatt következik be.
A borító képet FLUX.1-dev képgenerátor készítette az alábbi prompt alapján: Professional tech engineer looking at AI servers in a data center with electric grid diagram glowing holographically above, serious expression, showing concern for power consumption.