Új könyv tárja fel az OpenAI 2023-as vezetői válságának háttértitkait

Új könyv tárja fel az OpenAI 2023-as vezetői válságának háttértitkait

Meglepő részletek kerültek napvilágra az OpenAI 2023 végi vezetői válságáról egy hamarosan megjelenő könyvben, amely betekintést enged a technológiai világ egyik legdrámaibb színfalak mögötti játszmájába. „The Optimist: Sam Altman, OpenAI, and the Race to Invent the Future” című kötetében Keach Hagey, a Wall Street Journal újságírója eddig ismeretlen információkat közöl arról, miért távolította el rövid időre az OpenAI igazgatótanácsa Sam Altman vezérigazgatót.

A könyv szerint a nonprofit szervezet igazgatótanácsának tagjai egyre aggasztóbbnak találták, hogy az OpenAI Startup Fund valójában Altman személyes tulajdonában volt, nem pedig a cég érdekeltségei közé tartozott. Ez csak egyike volt azoknak a kérdéses ügyeknek, amelyek fokozták a bizalmatlanságot a vezérigazgató irányában.


Hirdetés:



Bizonyítékgyűjtés a kulisszák mögött

Közben a vállalat társalapítója, Ilya Sutskever és a technológiai igazgató, Mira Murati módszeresen gyűjtötték a bizonyítékokat arról, amit ők Altman mérgező és tisztességtelen viselkedésének tartottak. A feszült helyzetben még Murati Slack-csatornáinak képernyőmentéseit is megőrizték, hogy dokumentálják az állítólagos visszaéléseket.

Az egyik konkrét esetet is leírja a könyv: Altman állítólag azt állította, hogy a jogi osztály szerint a GPT-4 Turbo modellt nem kell a közös biztonsági testületnek felülvizsgálnia. Amikor azonban a vállalat vezető jogtanácsosát kérdezték erről, tagadta, hogy ilyen kijelentést tett volna, ami súlyos bizalomvesztést eredményezett.

Puccs és ellenpuccs

Miután Sutskever bemutatta a gyűjtött bizonyítékokat az igazgatótanács tagjainak, döntés született Altman menesztéséről, és Murati ideiglenes kinevezéséről a vezérigazgatói pozícióba. A húzás azonban visszafelé sült el, amikor az OpenAI alkalmazottai – köztük meglepő módon maga Sutskever és Murati is – egy nyílt levélben követelték Altman azonnali visszahelyezését.

A vállalati drámát követően Altman valóban visszatért pozíciójába, míg Sutskever és Murati később távoztak, hogy saját startupjaikat indítsák el. Ez a váratlan fordulat jól mutatja, hogy még a bizonyítékokkal alátámasztott vezetői felelősségre vonás is zátonyra futhat a technológiai cégek komplex hatalmi struktúrájában.

Személyes véleményem szerint az eset tökéletesen példázza a mesterséges intelligencia iparág belső feszültségeit, ahol a technológiai fejlesztés etikai kérdései, a profit és a kontroll közötti egyensúlykeresés gyakran eredményez ilyen drámai összecsapásokat. Különösen egy olyan cégnél, mint az OpenAI, amely eredetileg nonprofit alapokon indult, de fokozatosan a profitorientált működés felé mozdult el.

A borító képet FLUX.1-dev képgenerátor készítette az alábbi prompt alapján: A serious business meeting in a modern tech office, Sam Altman sitting at the head of a conference table, tense atmosphere, office politics, corporate drama, realistic style, daylight.