
A Microsoft vállalati MI ágensekkel erősíti a Copilot csomagját
A Microsoft kedden két új mesterséges intelligencia (MI) ágenst jelentett be a 365 Copilot szolgáltatáshoz, amelyek kifejezetten vállalati felhasználók számára készültek. A Researcher és Analyst névre keresztelt újdonságok összetett kutatási és adatelemzési feladatok elvégzésére képesek, és várhatóan áprilisban válnak elérhetővé az ügyfelek számára.
Kutatómunkát végző MI ágens
A Researcher az OpenAI mélyreható kutatási modelljén alapul, amit a Microsoft 365 Copilot fejlett orchestrációs és keresési képességeivel ötvöztek. Az ágens komplex, többlépcsős kutatási feladatokat tud végrehajtani, például termékfejlesztési kutatásokat készíthet vagy negyedéves ügyféljelentéseket állíthat össze. A rendszer nem csupán a vállalati adatokhoz fér hozzá, hanem internetes információkat is felhasznál a kutatási tervek végrehajtásához. Külső adatforrásokhoz, mint a SalesForce vagy ServiceNow is kapcsolódhat, így egyesítve a különböző csatornákon szétszórt információkat.
Hirdetés:
Adatelemző szakértő a zsebben
Az Analyst névre keresztelt második MI ágens az OpenAI o3-mini modelljére épül, és nyers adatok feldolgozására, fejlett adatelemzésre, valamint könnyen érthető üzleti betekintések nyújtására tervezték. A redmondi vállalat szerint az ágens egy képzett adattudós módján működik, és gondolkodási lánca (chain-of-thought) az emberi elemző gondolkodást utánozza. Ami különösen izgalmassá teszi: Python kódot is képes futtatni a legbonyolultabb adatalapú lekérdezések feldolgozására.
Copilot Studio új képességekkel
A Microsoft külön LinkedIn bejegyzésben jelentette be a Copilot Studio két új funkcióját: a mélyreható érvelést (deep reasoning) és az ágens munkafolyamatokat (agent flows). A mélyreható érvelés lehetővé teszi, hogy az ágensek olyan elemzési feladatokat kezeljenek, amelyek módszeres gondolkodást és árnyalt megértést igényelnek. Az eredmény megbízhatóságát azzal biztosítják, hogy az ágensek kizárólag belső vállalati adatforrásokhoz kapcsolódhatnak. Ezzel a képességgel a vállalkozások előrejelzéseket készíthetnek például a globális piaci keresletről vagy optimalizálhatják az ellátási láncaikat.
Az ágens munkafolyamatok pedig strukturált, szabályalapú munkafolyamatok hozzáadását teszik lehetővé, amelyek többlépcsős műveleteket foglalnak magukban. Ezzel az ágensek kezelni tudják az előre látható és ismétlődő forgatókönyveket, mint például a dokumentumfeldolgozást, a rutinszerű pénzügyi jóváhagyásokat vagy a megfelelőségi feladatokat.
Önálló működésre képes ágensek
Végezetül a Microsoft autonóm ágenseket is lehetővé tesz a Copilot Studio-ban. Ezek az ágensek proaktívan képesek reagálni bizonyos eseményekre (például adott ügyfelektől érkező e-mailekre), tervezni feladatokat és kezelni különböző helyzeteket emberi felügyelet nélkül. A vállalat több mint 50 előre megépített eseményindítót adott hozzá olyan folyamatokhoz, mint az ügyfélkezelés, eszközbeszerzés, beszállítók felkutatása, csalásmegelőzés és még sok más.
Bár a Microsoft csak a legújabb a nagy technológiai vállalatok sorában, akik MI ágenseket jelentettek be – az Adobe, Alibaba, Google és Nvidia után –, a vállalati felhasználásra optimalizált megoldások jelentősen bővíthetik a Copilot ökoszisztéma képességeit. Véleményem szerint különösen a Python kód futtatásának lehetősége az Analyst ágensben lehet az, ami új dimenziókat nyithat a vállalati adatelemzésben, hiszen ez már valódi programozói képességeket ad az MI asszisztens kezébe.
A borító képet FLUX.1-dev képgenerátor készítette az alábbi prompt alapján: A realistic business professional using AI agents on a computer, with visual data analysis displays, in a modern corporate office setting, showing Microsoft Copilot interface.