Egy friss tanulmány szerint a ChatGPT előre tudja jelezni a részvényárfolyamok alakulását

Egy friss tanulmány szerint a ChatGPT előre tudja jelezni a részvényárfolyamok alakulását

A Floridai Egyetem pénzügyi professzorai által végzett kutatás azt mutatja, hogy a ChatGPT hasznos eszköz lehet a hírcímek hangulatának elemzésében, és ezáltal a részvényárfolyamok alakulásának megjósolásában.

A tanulmányban a kutatók több mint 50 ezer tőzsdei hír címét gyűjtöttek össze 2021 és 2023 között, amelyek befolyásolhatták a S&P 500 indexben szereplő cégek részvényárfolyamait. A hírcímeket a ChatGPT-nek adták be, amely megadta, hogy az adott cím jó, rossz vagy irreleváns hír-e a részvények szempontjából. A kutatók azt találták, hogy a ChatGPT által jó hírként megjelölt címek után átlagosan 0,5%-kal nőttek a részvények aznap, míg a rossz hírként értékelt címek után átlagosan 0,7%-kal csökkentek.


Hirdetés:



A tanulmány szerzői szerint ez azt jelenti, hogy a ChatGPT képes felismerni a hírcímekben rejlő információtartalmat és hangulatot, és ezáltal előre jelezni a piaci reakciókat. A kutatók azt is megjegyezték, hogy a ChatGPT jobban teljesített, mint más nagy nyelvi modellek, mint például a GPT-3 vagy a BERT. A tanulmányt az SSRN (Social Science Research Network) oldalon tették közzé.

A ChatGPT egy olyan mesterséges intelligencia rendszer, amely képes természetes nyelven kommunikálni és kreatív tartalmakat generálni. A modell több mint 40 milliárd szót tanult meg az internetről és más forrásokból. A ChatGPT-t eredetileg chatbotként fejlesztették ki, de kiderült, hogy más területeken is hasznos lehet. Például képes verseket írni, dalokat szerezni vagy programozni.

A tanulmány eredményei azt mutatják, hogy a ChatGPT nemcsak egy szórakoztató eszköz, hanem egy potenciális segítőtárs is lehet a befektetőknek és az elemzőknek. Természetesen nem szabad vakon bízni a ChatGPT által adott jelzésekben, hiszen a tőzsdei árfolyamokat sok más tényező is befolyásolhatja. De ha jól használjuk, akkor a ChatGPT segíthet felismerni azokat a híreket, amelyek valóban fontosak lehetnek a piac számára.

Azonban fontos megemlíteni, hogy a ChatGPT és más mesterséges intelligencia alapú modellek használata során mindig fennáll a veszélye annak, hogy téves előrejelzéseket kaphatunk, mivel a gépi tanulás nem tökéletes és a piaci viselkedés bonyolult jelenség. Ezenkívül, az etikai és szabályozási kérdéseket is figyelembe kell vennünk, amikor mesterséges intelligenciát alkalmazunk a pénzügyi döntéshozatalban.

Hozzászólás írása

Az Ön email címe nem fog megjelenni. A kötelező mezőket csillaggal (*) jelöljük.